Aromaterapia w domu – jak stosować olejki eteryczne?

Czy wiesz, że zmysł węchu potrafi rozpoznać nawet bilion zapachów? Aromaterapia w domu może w prosty sposób poprawić jakość snu, koncentrację i stan skóry, a także zredukować stres i holistycznie zadbać o swoje zdrowie. Dowiedz się, jak wykonać domową aromaterapię  i poznaj zalety stosowania olejków eterycznych.

Co znajdziesz w artykule?

Aromaterapia w domu — co to właściwie jest?

Zanim na dobre rozpoczniesz swoją przygodę z aromaterapią, dowiedz się wszystkich niezbędnych faktów. Aromaterapia to rodzaj medytacji, w którym wykorzystuje się olejki eteryczne.

Olejki eteryczne mają udowodniony korzystny wpływ na ogólny stan i poprawę samopoczucia człowieka, pomagają się odprężyć i zrelaksować. Niektóre z nich pomagają w walce z przeziębieniem, zwalczają katar i oczyszczają górne drogi oddechowe. 

Naturalne pozyskiwanie olejków eterycznych z roślin i ziół odbywa się poprzez proces destylacji parowej lub tłoczenia na zimno. Procesy te pozwalają na uzyskanie czystych i naturalnych olejków eterycznych wysokiej jakości.

Dyfuzor do aromaterapii w mieszkaniu

Jakie olejki eteryczne wybrać do aromaterapii w domu?

Wśród najpopularniejszych olejków stosowanych do aromaterapii w domu należą:

  • olejek eukaliptusowy,
  • olejek różany,
  • olejek bergamotkowy,
  • olejki cytrusowe w tym olejek pomarańczowy, cytrynowy i grejpfrutowy, 
  • olejek rozmarynowy,
  • olejek z drzewa herbacianego,
  • olejek z lawendy.

Jak wybrać olejek do domowej aromaterapii?

Każdy olejek eteryczny sprawdzi się do domowej aromaterapii, jednak kluczem do sukcesu jest odpowiedni dobór jego właściwości do Twoich potrzeb. Wybór może być dość trudny, gdyż ilość dostępnych produktów jest ogromna, lecz warto zwrócić uwagę na podstawy:

  1. Przede wszystkim unikaj olejków zapachowych. To chemiczne wytwory, które nie mają prozdrowotnych właściwości, takich jak olejkie eteryczne. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego artykułu: Jak wybrać i jak używać olejków eterycznych?
  2. Zwróć uwagę na producenta. Moda na aromaterapię przyciągnęła na rynek wielu właścicieli firm kosmetycznych, którzy nie mają pojęcia o mocy olejków eterycznych. Pamiętaj, by zawsze kupować produktu u sprawdzonego producenta, który specjalizuje się w aromaterapii.
  3. Jeśli nie znasz się na olejkach, to wybierz gotowe mieszanki. Poznanie właściwości wszystkich olejków eterycznych zajęłoby Ci niebagatelną ilość czasu. Nie musisz jednak go tracić, by rozpocząć przygodę z aromaterapią. Możesz wybrać gotową mieszankę olejków eterycznych, której działanie najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.

W AromaTherapyAssociates specjalizujemy się w tworzeniu skutecznych mieszanek olejków eterycznych. Ich działanie zawsze starannie opisujemy w opisie wybranego produktu. Znajdziesz w nim informację o tym, jak działa dana mieszanka oraz komu ją szczególnie polecamy. Tak kompleksowa informacja znacząco ułatwia rozpoczęcie przygody i sprawia, że aromaterapia w domu staje się po prostu skuteczna.

Aromaterapia w domu – jak ją wykonać?

Aromaterapia w domu może opierać się na różnych olejkach eterycznych. Sposobów ich aplikacji jest jeszcze więcej. Nie będziemy Ci przedstawiać wszystkich, gdyż uważamy, że pierwsza aromaterapia w domu powinna zaczynać się od najbardziej sprawdzonych metod. Poznaj najpopularniejsze: 

  1. Aromatyzowanie pomieszczeń — wykonuje się przy pomocy specjalnych dyfuzorów. Jest to najpopularniejsza i najbardziej sprawdzoną metoda. W urządzeniach starszej generacji dyfuzor wypełnia się wodą z kilkoma kroplami wybranego olejku eterycznego, natomiast w nowszych częściej spotykana jest zimna dyfuzja. Zawarte w olejkach eterycznych substancje wchłaniają się przez błony śluzowe i pomagają wprowadzić się w stan dobrego samopoczucia i relaksu.
  2. Masaż aromaterapeutyczny — podczas którego używa się oleju bazowego z dodatkiem kilku kropel olejku eterycznego. Olejkami, które najlepiej nadają się do masażu, są olejek z rozmarynu i olejek z geranium. Z naszej oferty do tej metody aromaterapii w domu świetnie sprawdzą się szczególnie mieszanki relaksujące.
  3. Inhalacja aromaterapeutyczna — polega na wziewnym podaniu olejków poprzez inhalator. Jest szczególnie polecana podczas leczenia stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Do inhalacji najlepiej sprawdzi się olejek eukaliptusowy i miętowy. 
  4. Kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych — polega na dodaniu kilku kropel ulubionego olejku do kąpieli, podczas której doświadczysz głębokiego relaksu całego ciała i dodatkowo oczyścisz skórę i drogi oddechowe. Do kąpieli najlepiej sprawdzi się olejek z bergamotki lub drzewa sandałowego.
  5. Refleksologia — to rodzaj terapii naturalnej, podczas której, stymuluje się różne części stóp; przykładowo, kiedy stymulujemy punkt związany z głową i zastosujemy przy tym olejek lawendowy, uzyskamy lepszy efekt łagodzenia napięcia i związanych z nim bólów głowy.
  6. Świece aromaterapeutyczne – do wykorzystania mocy olejków aromaterapeutycznych w domu nie zawsze potrzebny jest dyfuzor. Olejki mogą zostać umieszczone w wosku i uwalniać się podczas spalania świecy. W tym przypadku warto szczególnie zwrócić uwagę na to, z czego wykonany jest produkt. Niskiej jakości świece często zawierają szkodliwe substancje, które podczas spalania mogą niweczyć dobre właściwości olejków eterycznych.
Dyfuzor do aromaterapii Aromizer

Jaki dyfuzor do aromaterapii w domu?

Aby w pełni skorzystać z potencjału terapeutycznego olejków, warto wybrać odpowiedni dyfuzor. Dyfuzor, który znajdziesz w naszej ofercie, posiada specjalny uchwyt na buteleczkę z olejkiem, dzięki któremu rozpylisz olejek bez konieczności dodania wody. Tym sposobem stężenie zostanie idealnie dobrane, a ty unikniesz bólów głowy czy zmęczenia związanych z zastosowaniem zbyt dużej dawki olejku. Ponadto mgiełka wytwarzana przez dyfuzor nie skrapla się na otaczających go przedmiotach, a zapach olejków równomiernie roznosi się po pomieszczeniu.

Dodatkowo możesz używać go w dowolnym miejscu — dzięki wykorzystaniu wejścia USB, możesz szybko go naładować, a następnie używać w dowolnym miejscu. Wybierz najbardziej odpowiadający Ci tryb pracy i ciesz się odprężającą aromaterapią w dowolnym miejscu na świecie!

Czy aromaterapia w domu jest bezpieczna?

Aromaterapia w domowym zaciszu jest uważana za jedną z najbezpieczniejszych metod łagodzenia dolegliwości. Mimo to należy używać jej zgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami. Olejki eteryczne to silnie stężone substancje, które podczas nieodpowiedzialnego użytkowania mogą zaszkodzić.  Niektóre olejki mogą wywołać reakcje alergiczne. Dlatego przed ich zastosowaniem, należy sprawdzić działanie w małym stężeniu lub na niewielkiej powierzchni skóry.

Większość olejków eterycznych działa antybakteryjnie, przez co mogą z jednej strony ograniczać ilość szkodliwych mikroorganizmów, a z drugiej ich działanie może przyczyniać się do zaburzeń w obrębie dobrego mikrobiomu. Przykładowo, dzięki właściwościom antyseptycznym olejek z drzewa herbacianego może pomóc ograniczyć występowanie zielonej bakterii występującej na paznokciach, ale zastosowany w zbyt dużym stężeniu na większą powierzchnię skóry, może ją wysuszyć i powodować podrażnienia. 

Warto wiedzieć, że nie wszyscy powinni używać olejków eterycznych. Osoby z chorobami przewlekłymi oraz kobiety w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem aromaterapii. W przypadku stosowania olejków eterycznych u dzieci należy zachować szczególną ostrożność i stosować tylko te olejki, które są uznane za bezpieczne dla dzieci. Ponadto, nie należy podawać olejków bardzo małym dzieciom i niemowlętom, dla których te substancje mogłyby okazać się zbyt silne.

Podsumowując, nie należy bać się aromaterapii, ale podczas domowego spa trzeba zachować przy niej zdrowy rozsądek i ostrożność. Stosowanie aromaterapii w domu to świetny wybór dla osób, które cenią sobie holistyczne podejście do zdrowia. Jeśli jednak najdą nas jakiekolwiek wątpliwości, powinniśmy skonsultować je z lekarzem lub zaufanym aromaterapeutą.

Pozostałe porady wellness