Domowe inhalacje na zatoki – jak zrobić i czego użyć?

Zapalenie zatok potrafi całkowicie zakłócić codzienne funkcjonowanie. Niedrożność nosa, wydzielina i nieokiełznany ból głowy bywają nie do zniesienia. W klasycznej terapii górnych dróg oddechowych pierwszą pomocą bywają leki, jednak czasem lepiej wybrać naturalne domowe sposoby na zatoki, które także mogą przynieść szybką ulgę. Jednym z takich sposobów są domowe inhalacje na zatoki. Pomogą Ci szybko udrożnić drogi oddechowe i zapobiegną nawrotom w przyszłości.

Co znajdziesz w artykule?

Domowe sposoby na zapalenie zatok przynosowych

W przypadku początkowych etapów choroby objawy zapalenia zatok można skutecznie załagodzić z pomocą domowych sposobów na zatoki, takich jak:

  • okłady na zatoki – w przypadku stanów zapalnych zatok przynosowych twarz może także wywoływać ból. Skuteczną pomocą są okłady wykonane z rozgrzanej soli jodowo-bromowej owiniętej w płócienną tkaninę. Ciepły kompres należy przyłożyć do czoła i w okolicach nosa.
  • napar ziołowy – zioła mogą mieć działanie antybakteryjne. Ich zastosowanie może efektywnie złagodzić zapalenie zatok. W tej dolegliwości szczególnie pomocne będą napary ziołowe z szałwi, rumianku, tymianku i lipy.
  • płukanie zatok – zapaleniu zatok najczęściej towarzyszą uciążliwe niedrożności nosa. Zaburzone wydzielanie śluzu upośledza układ oddechowy, czego efektem są dotkliwe bóle. Zbawiennym produktem będzie roztwór soli fizjologicznej użyty do płukania zatok. Należy go wykonać z użyciem specjalnej gruszki do nosa, która pod ciśnieniem wstrzykuje roztwór z soli fizjologicznej do jamy nosowej i usuwa z niej zalegającą wydzielinę.
  • inhalacje – to metoda, która zdecydowanie przewyższa swoją efektywnością inne domowe sposoby na zatoki. Inhalacja parowa skutecznie wspomaga usuwanie wydzieliny, odblokowuje górne drogi oddechowe, a w przypadku silnych podrażnień błon śluzowych pomaga także w regeneracji śluzówki.

Domowa inhalacja na zatoki – jak to działa?

Domowe inhalacje na zatkane zatoki polegają na wdychaniu wraz z powietrzem leków, olejków lub roztworu. W zależności od użytego dyfuzora inhalacje na zatoki mogą odbyć się z gorącą wodą (dyfuzor parowy) lub poprzez ciśnienie/częstotliwości elektryczne.

Kiedy warto zastosować domowe inhalacje na zatoki?

Inhalacja może być efektywnym sposobem w leczeniu zapalenia zatok na początku rozwoju choroby i skutecznym wsparciem w przypadku silnych stanów zapalnych.

Zabiegi inhalacyjne wykonywane w domu warto wykonać, jeśli występuje:

  • silny ból zatok i/lub ból głowy,
  • wydzielina w nosie,
  • złe samopoczucie,
  • senność,
  • uczucie zatkanego nosa.

Jakie inhalacje na zatoki?

Do wykonania domowej inhalacji na zatoki można użyć:

  • soli fizjologicznej,
  • ziół – silny aromat ziół i lecznicze właściwości roślin pomagają szybko rozprawić się z chorymi zatokami,
  • olejków eterycznych – kilka kropel olejku eterycznego pozwoli Ci szybko ukoić bolące zatoki. Olejki eteryczne są bardziej efektywne niż mieszanki ziół, gdyż są ich esencją.

Jakie zioła do inhalacji zatok?

Jeśli chcesz skutecznie poradzić sobie z zapaleniem zatok, to wybierz zioła, które mają właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przyspieszające procesy regeneracyjne.

Popularna i efektywna jest inhalacja z tymianku na zatoki. Tymianek skutecznie przeciwdziałania infekcjom wirusowym, gdyż wykazuje silnie właściwości przeciwzapalne. Ziela tymianku pomagają także zmniejszyć stany zapalne ran, dlatego przynoszą natychmiastową ulgę przy silnych podrażnieniach błon śluzowych.

Innym domowym sposobem na zatoki jest inhalacja z szałwii. Ta roślina również ma silne działanie przeciwzapalne, a dodatkowo doskonale koi błonę śluzową nosa.

Inhalacja na zatoki z rumianku także może być efektywnym sposobem w domowym leczeniu zapalenia zatok. Rumianek działa przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, dlatego będzie dobrym sposobem na nawracające zapalenia zatok.

Objawy zapalenia zatok możesz także złagodzić poprzez napar ziołowy z:

  • mięty,
  • kwiatu lawendy,
  • majeranku.

Olejki na zatoki – co można wlać do inhalatora?

Olejki na zapalenie zatok powinny mieć działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze. Wiele roślin ma takie właściwości, jednak najskuteczniejsze będą:

  • olejek eukaliptusowy,
  • olejek eteryczny lawendowy,
  • olejek tymiankowy,
  • olejek sosnowy,
  • olejek kamforowy,
  • olejek z drzewa herbacianego.

Wykorzystując powyższe olejki eteryczne możesz wykonać w domu skuteczne inhalacje na zatkane zatoki.

Czym robić inhalację na zatoki?

Domowe inhalacje na zatoki można wykonać z pomocą:

  • miski napełnionej gorącą wodą, tzw. parówka,
  • nebulizatora,
  • dyfuzora.


Najtańszym sposobem jest oczywiście parówka, jednak ona nie pomoże dobrze rozbić na drobne cząsteczki olejków eterycznych. Jeśli zależy Ci na tym, by użyte olejki eteryczne mogły rozwinąć pełen potencjał swoich możliwości, to najlepszym wyborem jest nebulizator. Domowe inhalacje z użyciem nebulizatora pomagają intensyfikować ich korzyści terapeutyczne.

Jak zrobić domową inhalację na zatoki?

Wiesz już, co potrzebujesz do przygotowania inhalacji. Warto teraz zastanowić się nad tym, jak zrobić inhalację parową domowym sposobem.

Dobra wiadomość jest taka, że domowe inhalacje na zatoki nie są niczym trudnym! Wystarczy, że masz odpowiednie składniki, takie jak: olejki eteryczne, sole lub zioła oraz sprzęt do inhalacji. Jeśli nie posiadasz nebulizatora, to zawsze możesz użyć do tego miski z gorącą wodą.

Jak inhalować zatoki? Po włączeniu nebulizatora lub przygotowaniu miski z gorącą wodą dodaj kilka kropli olejku lub łyżkę soli. Jeśli zamierzasz przyrządzić napar ziołowy, to dokładna instrukcja proporcji powinna znajdować się na opakowaniu.

Gdy w powietrzu zacznie pojawiać się para wodna, pochyl się nad miską lub nebulizatorem i zakryj głowę ręcznikiem, by ograniczyć uciekaniu pary wodnej. Staraj się oddychać jak najgłębiej nad parującą wodą. Przy inhalacji warto mieć zamknięte oczy, gdyż para z suszonymi ziołami lub olejkami eterycznymi może podrażnić spojówkę.

Zabieg domowej inhalacji powinien trwać od 10 do 15 minut. Najlepiej, po jego zakończeniu spróbuj oczyścić zatkany nos. Postaraj się wydmuchać zalegającą wydzielinę do chusteczki, by oczyścić zapchane zatoki. Inhalacje są jednym z najbardziej efektywnych sposobów domowego leczenia zatok, dlatego tuż po ich zakończeniu możesz odczuć wyraźną ulgę.

Żaden inny domowy sposób na zatoki tak efektywnie nie oczyszcza i nie łagodzi dróg oddechowych. Domowe inhalacje na zatoki są szczególnie efektywne, jeśli użyjesz do nich olejków eterycznych. Kilka kropel olejku eukaliptusowego lub lawendowego skutecznie pomoże złagodzić ból i ukoić podrażnienia w śluzówce nosa i na tylnej ścianie gardła.

Alergiczne zapalenie zatok a inhalacje – czy warto?

Domowe sposoby na chore zatoki są bardzo efektywnym sposobem leczenia tej choroby, jednak nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy mamy do czynienia z alergicznym zapalaniem zatok.

W takim przypadku płukanie zatok czy domowe inhalacje nie wystarczą, gdyż przebieg choroby ma podłoże w błędnym sygnale układu odpornościowego na bodźce zewnętrzne. Alergiczne zapalenie zatok najczęściej wymaga leków wziewnych.

Naturalne metody na zatoki nie będą miały w tym przypadku tak dużej efektywności. Niemniej jednak mogą być stosowane jako terapia wspomagająca powrót do zdrowia Twoich dróg oddechowych. Jeśli zamierzasz urozmaicić swoje leczenie o takie sposoby, to koniecznie zapytaj swojego lekarza o bezpieczeństwo terapii.

Skuteczne leczenie zatok – naturalny preparat do inhalacji zatok

W AromaTherapyAssociates stworzyliśmy specjalny preparat do inhalacji na zatoki, który oparty jest o moc naturalnych olejków eterycznych. Mieszanka olejków eterycznych Breathe to połączenie leśnego zapachu sosny, orzeźwiającego drzewa herbacianego i łagodzącego eukaliptusa. Znacząco ułatwia oddychanie i łagodzi ból głowy związany z zatkanymi zatokami.

Nasz preparat zapewnia skuteczne leczenie zatok, gdyż wykorzystuje moc naturalnych składników, które odpowiadają na wszystkie objawy zapalenia zatok:

  • olejek eteryczny sosnowy ma działanie przeciwzakaźne, bakteriobójcze, przeciwbólowe i antyseptyczne. Rozszerza drogi oddechowe i efektywnie wspiera irygację zatok.
  • olejek z drzewa herbacianego wspiera właściwości przeciwzapalne i bakteryjne, a dodatkowo łagodzi rany w śluzówce nosa,
  • olejek z eukaliptusa działa kojąco i przeciwdrobnoustrojowo, dlatego skutecznie przyczynia się nie tylko do ustąpienia objawów, lecz również przeciwdziała nawrotom choroby.

Ta mieszanka zawiera wszystko, co jest dobre na zatoki. Moc olejku do inhalacji możesz wzmocnić w ciągu dnia innymi preparatami z gamy BREATHE:

Ich gama zapachowa również opiera się na ww. olejkach eterycznych, dlatego bez wątpliwości możemy je określić jako skuteczne domowe sposoby na zatoki.

Pozostałe porady wellness