Jak działa aromaterapia?

Czym jest aromaterapia i jak działa?

Aromaterapia to moc “aromatu” przekazywana poprzez olejki eteryczne, w celu poprawienia samopoczucia za pomocą “terapii”. Używana była już w starożytnych kulturach od tysięcy lat, jednak sam termin aromaterapia został stworzony przez francuskiego perfumiarza i chemika René-Maurice Gattefossé w 1937 roku. Obecnie odzyskuje ona należne jej miejsce na arenie naukowej i medycznej. Jednocześnie staje się coraz bardziej istotna dla naszego dobrego samopoczucia niż kiedykolwiek wcześniej.

Czym jest aromaterapia

Czym są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne są życiem pobranym bezpośrednio z rośliny – to wysoce lotne, pachnące związki chemiczne.

Skąd rośliny je mają?

Przez miliony lat rośliny ewoluowały, a olejki eteryczne odgrywały kluczową rolę w ich przetrwaniu i rozkwicie. Aromat służy do przyciągania, (np. owadów do zapylania) lub odwrotnie – do obrony (aromat na owocach cytrusowych odstrasza drapieżniki). Istnieją również olejki zbierające się na liściach w surowym klimacie, aby chronić je przed utratą wody.

Antybakteryjne zastosowanie olejków eterycznych zostało dobrze udokumentowane, wiecznie zielone drzewa w lasach uwalniają fitoncydy, które chronią je przed szkodliwymi grzybami i bakteriami. Używamy wielu olejków eterycznych do tych samych lub podobnych celów, do których były pierwotnie używane przez rośliny, z których pochodzą.

Olejki eteryczne z roślin

Jak działa aromaterapia?

Aromaterapia opiera się na… aromacie. Ustalono, że nasz zmysł węchu jest 10 000 razy bardziej wyostrzony niż inne zmysły. Zapach podróżuje do mózgu szybciej niż wzrok czy dźwięk, a rejestruje się nawet szybciej niż ból. Zmysł węchu jest powiązany bezpośrednio z siłą i najgłębszymi częściami mózgu i umysłu.

Olejki eteryczne są niezwykle lotne, co oznacza, że stają się gazami i szybko się rozprzestrzeniają, trafiając bezpośrednio do “układu limbicznego” w mózgu. System ten jest naszą podstawową reakcją, nieświadomie kontrolującą elementy takie jak nasz oddech, dlatego możemy powiedzieć, że aromat zmienia chemię mózgu.

Zanim jeszcze świadomie zarejestrujesz aromat w swoim mózgu, kaskada reakcji zdążyła już nastąpić. Chodzi tu zarówno o odpowiedź fizyczną, jak i hormonalną, taką jak uwalnianie endorfin w celu poprawy nastroju lub odprężenie centralnego układu nerwowego w celu zaznania spokoju, co ma holistyczny wpływ na Twoje samopoczucie.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego zapach Revive natychmiast sprawia, że czujesz się energiczny? A wetiwera w naszych produktach Deep Relax wywołuje uczucie całkowitego spokoju.