Jak odzyskać równowagę psychiczną z pomocą olejków eterycznych?

Niemal wszystkie interesujące artykuły dotyczące tematu odzyskania równowagi psychicznej skupiają się wyłącznie na tradycyjnych metodach walki ze stresem i wyciszenia umysłu. Medytacja czy ćwiczenia mindfullness mają być gotową receptą na ukojenie myśli, jednak czasem ich skuteczność nie jest wystarczająca. Ostatnie badania wskazują na to, że efektywnym wspomagaczem, który pomaga odzyskać równowagę emocjonalną, są olejki eteryczne. Jak to możliwe? Wszystko wyjaśnimy Ci w poniższym artykule!

Co znajdziesz w artykule?

Jak olejki eteryczne pomagają odzyskać równowagę psychiczną?

Olejki eteryczne odbierane są przez układ węchowy. Jego receptory przekazują cząstki zapachu do układu limbicznego, który zarządza procesami emocjonalnymi. Zapachy mogą mieć wpływ na większość emocji i stanów fizycznych, takich jak zmęczenie.

Badania potwierdzają, że olejki eteryczne pomagają odzyskać równowagę emocjonalną

W naszym kraju rola olejków eterycznych w procesie wspomagania psychoterapii wciąż jest niedoceniana, jednak poza jego granicami naukowcy udowadniają, że zapachy pomagają odzyskać równowagę psychiczną.

Badanie dr Fowlera potwierdziło, że olejki eteryczne mogą efektywnie wspomagać proces terapii farmakologicznej. Próba przeprowadzona na 43 nastolatkach znajdujących się w placówce zdrowia psychicznego wykazała, że 3-miesięczne stosowanie mieszanki olejków eterycznych (wziewnie lub miejscowo) zmniejszyła ilość dawek uspokajających zastrzyków z 43 do 31, a uspokajających leków z 631 na 397. Doktor Fowler podczas swoich badań użył 3% ylang-ylang, słodkiego majeranku i bergamotki w oleju jojoba.

W naszej ofercie znajdziesz kilka mieszanek olejków z wysokim stężeniem ylang-ylang, jednak w przypadku walki ze stresem i trudnymi emocjami najbardziej polecamy Light Relax Bath and Shower Oil. Jest on idealną odpowiedzią na to, jak odzyskać równowagę psychiczną w prosty sposób. Wystarczy, że zamienisz swój zwykły żel pod prysznic na nasz produkt, a po krótkim czasie odczujesz jego pozytywny wpływ na Twoją psychikę.

Tożsame wyniki przedstawił dr Lemon. W jego badaniu próbą było 32 dorosłych pacjentów z oddziału psychiatrycznego. Osoby te cierpiały na zaburzenia lękowe i depresję. Przez 12 tygodni połowa z nich otrzymywała masaż z użyciem olejków eterycznych, natomiast druga połowa bez. Jakie były wyniki? Grupa otrzymująca masaż z olejkami eterycznymi miała zauważalnie lepsze wyniki w leczeniu depresji i towarzyszących jej wahań emocjonalnych.

Jak odzyskać równowagę psychiczną z pomocą olejków? 6 sposobów

Zachwiana równowaga emocjonalna może skutecznie utrudniać codzienne życie, gdyż wpływa negatywnie na poziom koncentracji czy kontrolę decyzji. Warto jednak nie wpędzać się w poczucie winy, gdy mamy gorszy okres. Skupianie się na negatywnych emocjach nie przyniesie wiele pożytku. Skup się na rozwiązaniach, a nie problemach.

Jak już udało nam się udowodnić z pomocą odpowiednich badań naukowych, olejki eteryczne mogą pomóc odzyskać równowagę emocjonalną. Kluczowe jest ich odpowiednie wdrożenie, by znów zacząć kontrolować emocje. A jak tego dokonać? Poznaj aż 6 sposobów!

Sposób 1: Obudź się z atomizerem

Bardzo często to, co czujemy z samego rana, warunkuje nasz nastrój na cały dzień. Dzieje się tak z powodu torowania myśli – jeśli rano mamy dobry humor, to pozytywnie podchodzimy do kolejnych części dnia, natomiast jeśli rano wstaniemy przysłowiową lewą nogą, to często cały świat zdaje się nam nie sprzyjać.

Nasze urządzenie do aromatyzacji pomieszczeń zadba o Twój nastrój tuż po przebudzeniu. Na dobry dzień możesz zastosować w nim mieszankę Revive. Zawiera ona grejpfrut, bergamotkę i nerolę, dlatego dodaje energii i podnosi na duchu. Ta mieszanka będzie świetna dla rannych ptaszków. Zapewni niezbędny zastrzyk energii, wypełniając cały dom świeżym owocowo-kwiatowym aromatem.

Sposób 2: Rozpal zapachową świecę, gdy dopadnie Cię stres

Równowaga emocjonalna może być zachwiana w ciągu dnia wielokrotnie przez różne czynniki zewnętrzne. Jeśli często harmonię Twojego życia zaburzają zdarzenia losowa, to dobrym pomysłem będą między innymi świece aromaterapeutyczne. Skupiając się na głębokim oddechu i ich zapachu możesz szybko odzyskać równowagę psychiczną, nawet w momentach silnego stresu.

W naszym sklepie znajdziesz naturalne świece aromaterapeutyczne wykonane z wegańskiego wosku sojowego. ręcznie produkowane w Wielkiej Brytanii.

Dostępne są w najbardziej popularnych mieszankach Aromatherapy Associates: De-Stress, Deep Relax, Forest Therapy, Revive i Rose. Możesz wybrać tę, która najlepiej sprawdzi się do osiągnięcia równowagi Twojego umysłu.

Sposób 3: Głębokie oddechy z olejkami aromaterapeutycznymi

Nie zawsze możesz odpalić świeczkę, lecz zawsze możesz wziąć proste wdechy tuż nad buteleczką z olejkami aromaterapeutycznymi. To rozwiązanie jest świetne dla osób zapracowanych, które chcą nieco uporządkować swoje własne życie. Odpowiednie olejki mogą wywoływać w ciele różne reakcje, które pozwalają lepiej manipulować nastrojem.

Gdy czujesz się zmęczony/ zmęczona, wystarczy wziąć kilka głębokich oddechów nad mieszanką Revive, by pobudzić się do działania i myślenia. Gdy walczysz z silnym stresem, zbawienny będzie De-Stress. A na chandrę i stany depresyjnie świetnie działa mieszanka Forest Therapy.

Sposób 4: Zabierz atomizer do pracy i rozwiej stres

Atomizer jest urządzeniem bezprzewodowym, zatem możesz zabrać go ze sobą do pracy. To małe urządzenie nie zajmie dużo miejsca na Twoim biurku, a może pomóc ukoić stres, gdy będziesz prowadzić ważne spotkania lub przyjdzie Ci podejmować trudne decyzje.

Na stres świetnie sprawdzi się mieszanka De-Stress. Jak sama nazwa wskazuje, jest to mieszanka dla osób zestresowanych, potrzebujących spokoju i skupienia. Idealna dla tych, którzy mają nadaktywny umysł. Zawiera rumianek, petitgrain oraz kadzidłowiec, który od wieków znany jest ze swoich właściwości skupiających. Będzie więc też dobra dla osób uczących się lub pracujących w domu.

Kadzidłowiec (frankincense) ma również relaksujący wpływ na przeponę, co zachęca do głębszego oddychania, a tym samym obniża poziom stresu. Mieszanka De-Stress Mind doskonale sprawdzi się w połączeniu z działaniami skupiającymi uwagę, takimi jak ćwiczenia oddechowe.

Sposób 5: Wieczorny głęboki relaks

Równowaga emocjonalna w dużym stopni uwarunkowana jest odpowiednią ilością odpoczynku. Jeśli masz problemy ze snem, to radość dnia codziennego będzie przychodzić do Ciebie z trudnością.

W AromaTherapy Association mamy sposób na naprawdę głęboki relaks. Nasza mieszanka Deep Relax została stworzona przez założycielkę firmy, aby zaradzić jej własnej bezsenności. Zawiera ona wetiwer, rumianek i drzewo sandałowe. Możesz jej użyć jako olejku eterycznego lub mgiełki do spania.

Sposób 6: Relaksująca kąpiel dla odzyskania równowagi psychicznej

Gorąca woda odpręża ciało i przygotowuje nas do spokojnego snu. Kiedy Twoje ciało jest napięte, ciepła woda podniesie temperaturę Twojego ciała i naturalnie rozluźni mięśnie. Jest to świetne dla Ciebie zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

Wybierz mieszankę, które będzie najlepiej pasowała do Twojego stanu emocjonalnego. Jak wybrać mieszankę? Przeczytaj

Pozostałe porady wellness