Jak olejki eteryczne wpływają na emocje i ciało?

Olejki eteryczne to substancje używane w medycynie chińskiej od wieków. Czy przy obecnym stanie wiedzy potrafimy odpowiedzieć na pytanie, jak olejki eteryczne wpływają na emocje i ciało? Odkryj z nami aromatyczny świat olejków i dowiedz się, jak z ich pomocą ukoić ośrodkowy układ nerwowy i zrelaksować ciało.

Co znajdziesz w artykule?

Jak ciało odbiera zapachy?

Ciało odbiera zapachy przez układ węchowy, który składa się z receptorów znajdujących się w błonie śluzowej nosa oraz szlaków nerwowych, które przekazują informacje o zapachu do mózgu.

Kiedy receptor węchowy odbiera cząsteczki zapachu, wysyła on sygnały do mózgu, a konkretniej do obszaru mózgu zwanego układem limbicznym. Ten obszar mózgu jest związany z procesami emocjonalnymi, pamięcią, zachowaniem i motywacją. Oznacza to, że zapachy i aromaty mogą wpływać na te procesy.

Poprzez węch możemy wywołać różne reakcje układu limbicznego – przywoływać zarówno pozytywne, jak i negatywne doświadczenia. W efekcie możemy użyć konkretnego zapachu, aby wpłynąć na nasz stan emocjonalny i zachowania.

Jak działa układ limbiczny i na co konkretnie możemy wpływać z pomocą olejków?

Układ limbiczny, nazywany też brzeżnym lub rąbkowym, pierwotnie był kojarzony wyłącznie ze zmysłem węchu, dziś wiemy, że zakres jego działania jest znacznie szerszy. Jest to układ struktur mózgu odpowiadających za pamięć, motywację wewnętrzną, a także regulowanie zachowań i doświadczanie emocji. 

W skład układu rąbkowego wchodzą:

  • hipokamp odpowiadający za  regulowanie emocji i procesy pamięciowe,
  • ciało migdałowate odpowiadające za budowanie sieci relacyjnych i procesy emocjonalne, a także wykrywanie i reagowanie na zagrożenia,
  • wzgórze odpowiadające za integrowanie wrażeń sensorycznych odbieranych za pomocą zmysłów,
  • jądro półleżące odpowiadające za czucie emocji związanych z karą i nagrodą, 
  • podwzgórze wpływające na stres i motywację,
  • kora obręczy odpowiadająca za zachowania społeczne i regulację emocjonalną.


Na wszystkie te procesy mają wpływ olejki eteryczne!
To niesamowite, ale przez to, że zapachy są odbierane przez układ limbiczny, to mają one wpływ na szereg procesów zachodzących w naszym ciele. Właśnie dlatego z pomocą odpowiedniego olejku możesz zmniejszyć stres czy pobudzić się do działania.

Naturalne olejki eteryczne na drogi oddechowe

Jak olejki eteryczne działają na emocje i ciało?

Jak już wiesz, układ rąbkowy jest odpowiedzialny za emocje, zachowania, pamięć i motywację wewnętrzną. W licznych badaniach udowodniono, że olejki eteryczne wpływają na nasze emocje i ciało. Z ich pomocą można nie tylko modyfikować emocje, lecz również dolegliwości bólowe.

Olejki eteryczne mogą:

  • łagodzić bóle,
  • poprawiać jakości snu
  • zmniejszać ilość stresu oksydacyjnego i stanów zapalnych w ciele, 
  • wzmocniać układ odpornościowy,
  • wspierać walkę z podwyższonym ciśnieniem krwi, 
  • zmniejszać poziom stresu i niepokoju,
  • ograniczać odbieranie negatywnych emocji.

Aromaterapia na migrenę - czy to działa?

Często uporczywe dolegliwości, takie jak przewlekłe migreny, mogą wpływać na pogorszenie naszego stanu emocjonalnego. W tym przypadku także dobrym sposobem może okazać się aromaterapia, które pomoże ograniczyć napięcie i wprowadzić ciało w stan relaksu, a w efekcie poprawić stan ducha.

Chociaż ten sposób nie nadaje się do leczenia przyczyn migreny, to może być metodą łagodzenia objawów. Do tego celu najlepiej nadadzą się mieszanki olejków aromaterapeutycznych, do których bazą są:

  1. olejek eteryczny z eukaliptusa o właściwościach łagodzących napięcie emocjonalne, kojących nerwy i relaksacyjnych, 
  2. olejek eteryczny z lawendy o podobnych właściwościach, co eukaliptusowy,
  3. olejek eteryczny z mięty o działaniu rozluźniającym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym.

Wpływ aromaterapii na neuroprzekaźniki

Terapia olejkami może być jedną ze skuteczniejszych metod radzenia sobie ze stresem i nierozwiązanymi negatywnymi emocjami. Jak dowodzą ostatnie badania naukowe dotyczące stosowania olejków eterycznych, mogą one mieć korzystny wpływ na stan neuroprzekaźników i hormonów w naszym mózgu takich jak:

  1. serotonina – neuroprzekaźnik odpowiedzialny za regulację emocji, snu i łaknienia, którego stężenie może podwyższać olejek lawendowy,
  2. dopamina – neuroprzekaźnik odpowiedzialny za regulację nastroju, motywację, odczuwanie przyjemności, którego stężenie może podwyższać olejek miętowy, 
  3. kortyzol – nazywany też hormonem stresu, którego stężenie może obniżać olejek lawendowy.


Używanie olejków eterycznych może pomóc organizmowi wytworzyć taki profil neuroprzekaźników, który ułatwi radzenie sobie ze skutkami stresu i uwolni od napięcia.

Jaki wpływ ma olejek eteryczny na nasze ciało

Kotwiczenie stanów emocjonalnych - co to jest?

Kotwiczenie emocjonalnych stanów to jedna z metod radzenia sobie z emocjami. Jest to rodzaj techniki psychologicznej polegającej na połączeniu konkretnego bodźca z pożądanymi emocjami. Staje się to za sprawą skojarzenia emocji z danym sygnałem.

Tym sposobem, wypracowujemy sobie odruch warunkowy. Metoda ta jest często stosowana podczas techniki medytacyjnej, ale też w terapii behawioralnej czy do  neurolingwistycznego programowania (NL). Technika kotwiczenia może ukierunkować nasze reakcje emocjonalne, a tym samym budować nowe wzorce zachowań i reakcji, a także ułatwić radzenie z emocjami.

Kotwiczenie stanów emocjonalnych - jak wprowadzić dobre nawyki przy pomocy aromaterapii?

Każdy olejek ma swoje przeznaczenie, dlatego warto rozważnie je dobierać. Do terapii przy pomocy olejków możemy korzystać z pojedynczych olejków eterycznych. W tym przypadku musimy dokładnie poznać działanie i ewentualne korelacje między poszczególnymi olejkami. Możemy też stosować mieszanki olejków eterycznych. 

Olejki eteryczne i medytacja mogą być z powodzeniem używane do kotwiczenia emocjonalnych stanów. Przykładowo, podczas terapii z użyciem mieszanki głęboko relaksujących olejków  zapadniemy w stan relaksu, który z czasem będziemy w stanie skojarzyć z daną emocją. Po zakotwiczeniu emocjonalnym możliwe będzie przywracanie pożądanego stanu jedynie przy pomocy bodźca — olejku, bez przeprowadzania pełnowymiarowej medytacji. 

Oczywiście, ukierunkowanie bodźca zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika. Aromaterapia emocjonalna może być stosowana także, aby dodawać zastrzyku energii i zwiększać koncentrację. Wystarczy wtedy dobrać mieszankę o unikalnym profilu chemicznym z olejków cytrusowych, która pomoże nam wprawić się w dobry nastrój i dostarczyć sił na resztę dnia.

Jak wprowadzić aromaterapię do życia codziennego? Zrób to w 3 krokach!

Aromaterapia jest jedną ze skuteczniejszych technik medytacyjnych, którą łatwo wprowadzisz do codziennej rutyny. Ma zbawienny wpływ na ciało i emocje, pomaga zmniejszyć uczucie stresu i równoważyć emocje. Aromaterapię najlepiej wprowadzać stopniowo. Dzięki temu pojedyncze czynności łatwo wejdą w nawyk, a codzienność nabierze nowej jakości. 

  1. Weź kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych, która pomoże Ci się zrelaksować i odprężyć. Postaraj się, aby wykonywać ją regularnie, na przykład na koniec tygodnia. Odpowiednia dawka relaksu skutecznie podnosi na duchu i pomaga ograniczyć stres emocjonalny. Dodaj kilka kropli olejków bezpośrednio do wody, przez okres kąpieli nacieraj ciało, by olejki lepiej się wchłonęły i ciesz się uzdrawiającym działaniem!
  2. Użyj olejków eterycznych do aromatyzowania pomieszczenia. Zapach olejku wprowadzi Cię w stan relaksu i głębokiego spokoju i pomoże zachować równowagę emocjonalną. Olejki rozpylone w sypialni pomogą poprawić jakość snu i przyniosą ukojenie dla ciała i umysłu. 
  3. Wykonaj masaż, który pomoże rozluźnić mięśnie i układ nerwowy. Eteryczne olejki pozytywnie wpływają na nasze ciało, w tym mięśnie i kondycję skóry.
  4. Spróbuj inhalacji, w której wykorzystasz ulubione olejki. Inhalacja ma udowodnione naukowo działanie pomocne podczas leczenia zapaleń górnych dróg oddechowych.

Pozostałe porady wellness