W ostatnich latach popularność aromaterapii nieustannie rośnie. Wiele osób zapomina jednak, że jej efektywność zależy od doboru odpowiednich olejków eterycznych i właściwego użycia produktu. W naszym artykule rozwiewamy obawy każdego nowicjusza. Dowiesz się, jak wybrać i jak używać olejków eterycznych, aby przyniosły Ci najlepsze efekty.
Co znajdziesz w artykule?
Olejki eteryczne a olejki zapachowe – czym się różnią?
Wiele osób myli olejki zapachowe z olejkami eterycznymi, a różnica jest znaczna. Olejki eteryczne powstają z roślin, natomiast wyroby z olejków zapachowych są syntetycznym tworem ze związków chemicznych.
Jeśli chcesz rozpocząć domową aromaterapię, to jednym słusznym rozwiązaniem są olejki eteryczne. Są w pełni naturalne i zawierają substancje lecznicze. Natomiast olejek zapachowy pomoże Ci jedynie zamaskować nieprzyjemne zapachy, lecz nie pomoże na dolegliwości bólowe czy poprawę samopoczucia.
Olejki eteryczne – jak rozpocząć ich stosowanie?
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z olejkami eterycznymi, to pierwszym krokiem do ich efektywnego stosowania jest wybór odpowiedniego zapachu. Aromatyczne związki roślin warunkują właściwości olejków eterycznych. Niektóre olejki mają działanie antyseptyczne, a inne poprawiają nastrój. Musisz dowiedzieć się, które najlepiej sprawdzą się w poprawie Twojego komfortu życia.
Jak wybrać olejek eteryczny?
Poznanie właściwości olejków eterycznych jest kluczem do ich efektywnego stosowania. Mnogość roślin nieco utrudnia to zadanie, jednak poniżej znajdziesz te olejki eteryczne, które są najpopularniejsze.
Olejek lawendowy
Wśród wszystkich olejków eterycznych jednym z najpopularniejszych jest olejek lawendowy. Jego popularność w XXI wieku jest uzasadniona, gdyż działa antydepresyjnie. Doskonale pomaga poradzić sobie z codziennym stresem. Dodatkowo, ma także działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i leczy bóle głowy, dlatego jest doskonałym wsparciem dla naturalnej odporności organizmu.
Jego szerokie zastosowanie często wykorzystywane jest do aromatyzowania pomieszczeń w centrach SPA.
Olejek pomarańczowy
Działanie antydepresyjne i rozluźniające ma także olejek pomarańczowy. Jest to jeden z najpopularniejszych olejków eterycznych dla dzieci, gdyż pomaga obniżyć napięcie mięśniowe i ukoić nerwy.
Aromatyzacja powietrza olejkiem pomarańczowym to doskonały i naturalny sposób na dobre rozpoczęcie dnia. Słodko–kwaśny zapach pomarańczy poprawia nastrój.
Olejek rozmarynowy
Naturalne olejki eteryczne sprawdzą się także w poprawie koncentracji i szybszej nauce. Takie właściwości ma olejek rozmarynowy. Znacząco ułatwia proces myślenia, a także ma działanie prozdrowotne. Olejek rozmarynowy pobudza krążenie krwi i reguluje ciśnienie, dlatego może być doskonałą pomocą w bólach menstruacyjnych.
W działaniu powierzchownym może także wpływać pozytywnie na zmniejszenie cellulitu oraz pobudzić porost włosów.
Olejek cynamonowy
Kilka kropel olejku cynamonowego pozwoli wypełnić cały dom nie tylko zachwycającym zapachem, ale równie skutecznie odstraszy owady, szczególnie komary.
Olejek z drzewa herbacianego
Wśród wszystkich olejków eterycznych to właśnie olejek z drzewa herbacianego ma najsilniejsze działanie antybakteryjnie, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Kilka kropli olejku pozwala skutecznie uporać się z przeziębieniem, chorobami gardła czy chorobami skóry. Jest to najpopularniejszy olejek eteryczny wśród nastolatków, gdyż skutecznie pomaga łagodzić objawy trądziku.
Podobne właściwości ma olejek oregano, który ostatnio zyskuje na popularności.
Olejek sosnowy
W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych i zatok doskonale sprawdzi się olejek sosnowy. Ma także działanie pobudzające i uspokajające.
Olejek różany
Na trudne czasy sprawdzi się także olejek różany, który łagodzi stres i ułatwia zasypianie. Jego prozdrowotne właściwości obejmują także wzmocnienie naczyń krwionośnych i redukcję zaczerwienień, dlatego często powierzchownie jest stosowany do pielęgnacji trądziku różowatego.
Olejek cedrowy
Olejek cedrowy ma silne właściwości grzybobójcze, bakteriobójcze i antyseptyczne. Często wykorzystuje się jego działanie pielęgnacyjne w leczeniu infekcji i poprawy gojenia się ran. To doskonały sposób na regenerację skóry.
Łączenie olejków eterycznych – sposób na spotęgowanie właściwości leczniczych
W aromaterapii stosuje się kilkaset różnych olejków eterycznych. Wybór jednego jest trudny, dlatego specjaliści z tej dziedziny zalecają profesjonalne mieszanki, które wykorzystują właściwości kilku olejków eterycznych, a nawet pozwalają na spotęgowanie ich działania.
Właśnie tym zadaniem zajmujemy się w Aromatherapy Associates. Znajdziesz u nas unikalne mieszanki, które będą odpowiedzią na wszystkie potrzeby Twojego ciała i ducha. W zależności od potrzeb możesz wybrać olejki eteryczne bądź kosmetyki z olejkami eterycznymi z 7 linii.
Mieszanka olejków eterycznych Deep RELAX
Przy olejkach eterycznych DEEP RELAX zapomnisz o trudnościach z zasypianiem i zapewnisz sobie głęboki sen przez całą noc. Jest to głęboko relaksująca mieszanka z wetiweirii pachnącej, rumianku i drzewa sandałowego. Oprócz zapewnienia doskonałego odpoczynku pomoże Ci także złagodzić bóle mięśniowe i poprawi samopoczucie.
Mieszanka olejków eterycznych DE-STRESS
Każda osoba, która prowadzi stresujące życie, powinna choć raz doznać magii mieszanki DE-STRESS. To mieszanka olejków eterycznych, która została stworzona z myślą o pozbyciu się napięć mięśniowych i gonitwy myśli. Dzięki niej połączeniu dzikiego rumianku, kadzidła i petitgrainu choć na chwilę zapomnisz o problemach dnia codziennego i skupisz się na relaksującej chwili obecnej.
Mieszanka olejków eterycznych REVIVE
Kolejna mieszanka olejków eterycznych REVIVE to energia w czystej postaci. Stanie się Twoją drugą kawą, lecz całkowicie naturalną i prozdrowotną! Pobudzające połączenie bergamotki, różowego grejpfruta i neroli zmotywuje Cię do działania i poprawi nastrój.
Mieszanka olejków eterycznych ROSE
Na szybką poprawę samopoczucia idealnym wyjściem będzie aromaterapia z pomocą olejków z linii ROSE. Mieszanka róży damasceńskiej, pelargoni i palmarosy rozwieje czarne chmury nawet w najbardziej depresyjny dzień.
Mieszanka olejków eterycznych FOREST THERAPY
Kolejna mieszanka FOREST THERAPY nawet w środku tłocznego miasta pozwoli Ci przenieść się zmysłami do pachnącego lasu. Taka mentalna podróż pozwoli Ci oczyścić umysł i uspokoić układ oddechowy.
Mieszanka olejków eterycznych BREATHE
Wyjątkowe połączenie eukaliptusa, mięty pieprzowej, sosny i drzewa herbacianego jest zbawienne, jeśli masz problemy z układem oddechowym. Aromaterapia z mieszanką BREATHE pozwoli Ci czerpać powietrze pełną piersią, a przy okazji wygodni z Twojego otoczenia owady.
Olejki eteryczne – jak używać?
Olejki eteryczne można stosować na trzy sposoby:
- aromaterapia, czyli aromatyzacja powietrza,
- stosowanie miejscowe, czyli używanie olejków eterycznych na skórę,
- wewnętrzne spożywanie, czyli picie wody z dodatkiem olejków eterycznych*
O ile pierwszy i drugi sposób jak najbardziej polecamy naszym klientom, o tyle wewnętrzne spożywanie zdecydowanie nie jest bezpiecznym sposobem. To prawda, że kiedyś była to popularna metoda stosowania olejków eterycznych, jednak bez bardzo kompleksowej wiedzy medycznej jest to bardzo niebezpieczne.
Skupmy się więc na tym, jak naturalne olejki eteryczne można wykorzystać w aromaterapii i stosowaniu zewnętrznych.
Zastosowanie olejków eterycznych w aromaterapii
Aromatyzacji powietrza jest najpopularniejsza metodą używania olejków eterycznych. Jest jednak wiele sposobów na wydobycie zapachu z olejków.
Kominki aromaterapeutyczne
Kominek aromatyczny to proste ceramiczne naczynie, które wykorzystywane jest do podgrzewania wody z olejkami eterycznymi lub wosku zapachowego. W kominku manualnym ogrzanie górnej części zapewnia mała świeczka (tzw. podgrzewacz), a w kominku elektrycznym podgrzanie odbywa się poprzez żarówkę.
Jak używać olejków eterycznych w kominku?
Do górnej części kominka należy wlać wodę, a następnie dodać kilka kropli olejku eterycznego. W razie potrzeby można intensyfikować zapach poprzez dodanie większej ilości olejku.
Dyfuzor
Popularnym urządzeniem, które służy do emisji olejków eterycznych w pomieszczeniu, jest dyfuzor. Wyróżniamy pięć głównych rodzajów dyfuzorów:
- nebulizator (atomizer) – strumień powietrza pod wysokim ciśnieniem rozbija olejki eteryczne na drobne cząsteczki i trafia do dyszy rozpylającej, która rozpyla olejek w postaci lekkiej mgiełki. Nebulizator nie wykorzystuje wody, dlatego zapewniają silny aromat i pozwala intensyfikować korzyści terapeutyczne.
- dyfuzor ultradźwiękowy – najpopularniejszy typ dyfuzora, który wykorzystuje wodę i częstotliwości elektroniczne do wytworzenia mgiełki z wody i kropli olejku eterycznego.
- dyfuzor parowy – dyfuzor wydmuchuje powietrze przez filtr, na których osadzonych jest kilka kropel olejku eterycznego. Najpierw odparowują lżejsze składniki olejku, a następnie cięższe, co może wpływać negatywnie na korzyści terapeutyczne zapachów.
- dyfuzor cieplny – wykorzystuje elementy cieplne do podgrzania wody z kroplami olejku eterycznego. Działają podobnie do kominka zapachowego.
- patyczki rattanowe – najtańsza opcja rozpylania olejków zapachowych i eterycznych. W szklanym naczyniu pozostawia się wodę z kilkoma kroplami olejku eterycznego, a do środka wsadza się dość wysokie patyczki rattanowe. Olejek eteryczny powoli ulatnia się wraz z wnikaniem wody do patyczków.
Jak używać olejków eterycznych w dyfuzorze?
Wlej wybrany olejek eteryczny do odpowiedniego miejsca w dyfuzorze. W przypadku ultradźwiękowych i parowych urządzeń najczęściej będzie to wnętrze urządzenia.
Inhalator
Czysty inhalator zawiera w środku bibułkę, którą możesz nasączyć odpowiednim olejkiem eterycznym. Możesz wybrać zapach, który pomoże Ci się uspokoić (np. olejek paczuli) lub taki, który pomoże Ci się pobudzić (np. olejek miętowy czy olejek goździkowy).
Jak używać olejków eterycznych w inhalatorze?
Namocz bibułkę w inhalatorze wybranym olejkiem eterycznym.
Stosowanie olejków eterycznych w świecach zapachowych
Coraz popularniejszym trendem jest wykonywanie świec zapachowych DIY. W tym celu wykorzystuje się właśnie olejki eteryczne, które sprawdzają się do odpowiedniej aromatyzacji powietrza.
W wysokiej jakości świecach zapachowych są wykorzystywane właśnie olejki eteryczne, natomiast ich tańsze – i mniej efektywne – odpowiedniki wykorzystują olejki zapachowe.
Zewnętrzne zastosowanie olejków eterycznych
Olejki eteryczne mają także właściwości powierzchniowe, np. olejek lawendowy jest świetny na świeże oparzenia. Właśnie dlatego od wieków używane są do zewnętrznego stosowania. W jaki sposób możesz używać olejków eterycznych zewnętrznie?
Kąpiele aromaterapeutyczne
Relaksująca kąpiel aromaterapeutyczna pozwala wykorzystać moce zapachów i prozdrowotne olejków eterycznych. Wiele z nich ma działanie antygrzybiczne czy antybakteryjne, dlatego mogą być z powodzeniem wykorzystywane do kąpieli leczniczych.
Ze względu na swoje moce zapachowe świetnie sprawdza się do kąpieli relaksacyjnych.
Jak stosować olejki eteryczne w kąpieli?
Dodaj kilka kropel olejku do przygotowanej kąpieli.
Masaż aromaterapeutyczny
Olejki eteryczne są doskonałym dodatkiem do masaży aromaterapeutycznych. Zapewniają piękny zapach, a ich właściwości prozdrowotne maja pozytywny wpływ na skórę. Przykładowo, drzewo herbaciane nie tylko działa antyseptycznie, lecz także pozwala niwelować trądzikowe zmiany. Masaż z dodatkiem olejków eterycznych może mieć więc działanie lecznicze, choć najczęściej wykorzystuje się je w celu wzmocnienia relaksu.
Stosowanie miejscowe i/lub pielęgnacyjne
Olejki eteryczne możesz dodać także do ulubionych kosmetyków lub stosować je miejscowo na skórę.
Uwaga: Nie stosujemy olejków nierozcieńczonych na skórę, gdyż mogą one powodować podrażnienia. Przed ich zastosowaniem należy rozcieńczyć je z ciepłą wodą. Ich zapach i właściwości prozdrowotne zostaną zachowane, a jest to znacznie bezpieczniejszy sposób.
Jak wybrać metodę stosowania olejków eterycznych?
Nie ma jednej idealnej odpowiedzi na to, jak stosować olejki eteryczne. Każdy powinien samodzielnie zdecydować, czy bardziej zależy mu na właściwościach zapachowych, czy też na działaniu miejscowym.