Jaki olejek eteryczny na sen? Skuteczna aromaterapia na dobry sen

Niemal połowa osób na całym świecie ma problemy ze snem. Jest to globalna epidemia, która w znaczący sposób obniża jakość życia i wpływa negatywnie na nasze zdrowie. W leczeniu bezsenności najpopularniejsze są leki, jednak mogą one zaburzać procesy organizmu. Znacznie lepszym pomysłem jest sięgnięcie po naturalne sposoby, takie jak olejki eteryczne. Moc zapachów może w znaczący sposób poprawić jakość snu i zregenerować układ nerwowy. W celu osiągnięcia takich efektów należy jednak wiedzieć, jaki olejek eteryczny na sen wybrać, i właśnie tym zagadnieniem zajmiemy się w naszym artykule.

Co znajdziesz w artykule?

Jak naturalne olejki eteryczne mogą pomóc w leczeniu bezsenności?

Wpływ substancji zapachowych na psychofizjologiczne czynności człowieka jest znany od dawna. Wiele starożytnych cywilizacji, m.in. Egipt, Chiny i Indie, stosowało aromaterapię jako terapię uzupełniającą lub alternatywną. Nawet w medycynie tradycyjnej olejki eteryczne były stosowane w leczeniu zaburzeń psychicznych i fizycznych, takich jak: bóle głowy, bezsenność, stany lękowe. Jak to się dzieje, że zapach może w tak znaczący sposób wpływać na nasz organizm?

Cząsteczki zapachowe aktywowane przez odpowiednie receptory generują sygnały elektryczne, które są przekazywane do mózgu przez neurony czuciowe. Te sygnały wpływają na funkcje mózgu. Badania wykazują, że zmysł węchu odgrywa znaczącą rolę w regulowaniu nastroju i ma wpływ na nasze funkcje poznawcze.

Co więcej, niektórzy naukowcy sugerują, że olejki eteryczne powodują natychmiastowe zmiany parametrów fizjologicznych. Mają wpływ m.in. na: ciśnienie krwi, krążenie krwi, temperatura ciała, napięcie nerwowe czy rozszerzenie źrenic.

Olejki eteryczne to naturalny sposób na spokojny sen dla osób w każdym wieku. Aromaterapia może być nieocenioną pomocą w leczeniu zaburzeń snu u osób starszych i hospitalizowanych. [1],

Jakie olejki eteryczne na dobry sen?

Czas odpowiedzieć na najważniejsze pytanie, czyli: jaki olejek eteryczny na sen wybrać. Na rynku dostępnych jest kilkaset różnych opcji, dlatego osoby stawiające pierwsze kroki w aromaterapii mogą mieć problem z wyborem odpowiedniego produktu.

Przede wszystkim zwróć uwagę na to, czy na pewno kupujesz olejek eteryczny. Bardzo często jest on mylony z olejkiem zapachowym, które nie ma właściwości prozdrowotnych. Jest on sztucznym tworem, który wyłącznie wpływa na ładniejszy zapach.

Jeśli chcesz odczuć właściwości relaksujące, to jedynym słusznym wyborem są naturalne olejki eteryczne. To wyłącznie one zawierają substancje lecznicze, które mogą wspomóc zdrowy sen.

Olejek lawendowy na sen

Olejek eteryczny z lawendy jest najczęściej stosowanym olejkiem na sen. Wiele badań potwierdza, że pomaga skutecznie zmniejszać uczucie niepokoju, działa odprężająco i ułatwia zasypianie.

Co ciekawe, analizy eksperckie z olejkiem lawendowym wykazują nie tylko poprawę w subiektywnej jakości snu. Zauważalne są również zmiany EEG w różnych fazach snu. Kilka kropli olejku lawendowego pozwala zmniejszyć moc czuwania czy ograniczyć aktywność fal korze ruchowej, która odpowiada m.in. za niespokojnie ruchy kończyn podczas spania.

Zapach naturalnych olejków lawendowych pozwalał uzyskać dłuższy, głębszy i bardziej stabilny sen.

Olejek lawendowy na sen – jak stosować?

Lawendowy olejek możesz stosować m.in. podczas kąpieli. W naszej ofercie znajdziesz różne mieszanki olejków eterycznych z lawendą, które skutecznie pomogą Ci rozprawić się z bezsennością.

Twój wieczorny relaks w wannie mogą może umilić aromat LIGHT RELAX BATH & SHOWER OIL, który zawiera mix lawendy, ylang ylang i olejek z drzewa pomarańczy. Skutecznie ułatwi zasypianie, zmniejszy dolegliwości związane z bólami mięśni i pobudzi krążenie.

Mieszankę z lawendą znajdziesz także w olejku do kąpieli DE-STRESS MUSCLE BATH & SHOWER. Lawenda została urozmaicona w dodatki olejku eterycznego z rozmarynu, imbiru i czarnego pieprzu. Taki mix skutecznie złagodzi napięcie mięśniowe, pobudzi krążenie krwi i zniweluje problemy z zasypianiem.

W zasypianiu mogą Ci pomóc także mieszanki olejków eterycznych, które znajdziesz w żelu DE-STRESS MUSCLE GEL, DE-STRESS BODY OIL i SUPPORT LAVENDER & PEPPERMINT BATH & SHOWER OIL. Wszystkie wymienione produkty są oparte na ekstrakcie z lawendy, dlatego z powodzeniem wspomogą dobry sen. [2]

Wetiwerowy olejek na dobry sen

W aromaterapii na dobry sen zbawienny wpływ może mieć także olejek z wetiwerii pachnącej. To kolejna roślina, która pomoże Ci się zrelaksować, zmniejszyć stres i ukoić mięśnie.

Jej skuteczność potwierdzają badania naukowe. Jedno z nich potwierdza działanie wetiwerii w leczeniu bezsenności u kobiet po porodzie.* Ten olejek eteryczny pomaga także udrożnić drogi oddechowe i poprawia jakość wdechu. Może być skutecznym sposobem na poprawę jakości snu u osób chrapiących.

Wiele lekarzy medycyny naturalnej twierdzi, że jest to najskuteczniejszy sposób na bezsenność.

*Kobiety ciężarne oraz karmiące przed rozpoczęciem aromaterapii powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym. [3]

Jak stosować olejki eteryczne z wetiwerii?

W AromaTherapyAssociates mamy świadomość tego, jaki wpływ na dobry sen ma wetiweria, dlatego jest ona jednym z kluczowych składników całej linii DEEP RELAX SLEEP, która jest dedykowana osobom walczącym z bezsennością.

Mgiełki i perfum możesz użyć bezpośrednio na poduszkę. Olejek do ciała sprawdzi się do masażów aromaterapeutycznych, a olejek do kąpieli do relaksu w wannie.

Olejek z drzewa sandałowego na zdrowy sen

Na dobry sen może pomóc Ci także olejek z drzewa sandałowego. Jest on bardzo bogaty w seskwiterpeny, zwłaszcza santalol, które mają działanie uspokajające. Badania wykazują, że aromaterapia z użyciem olejku eterycznego z drzewa sandałowego znacznie zmniejsza zakłócenia snu.

Jak stosować olejki eteryczne z drzewa sandałowego?

Drzewo sandałowe znajdziesz w naszym głęboko relaksującym olejku do kąpieli DEEP RELAX BATH & SHOWER OIL. Jest także jednym z głównych składników mgiełki na dobry sen. Możesz nią popsikać poduszkę w sypialni, by zapach przez całą noc towarzyszył Ci podczas snu.

W ciągu dnia perfumy z tej samej serii pomogą Ci zmniejszyć napięcie nerwowe i ukoić układ nerwowy, co pozytywnie wpłynie na hormonalny rytm dobowy, którego regulacja jest pierwszym krokiem do walki z bezsennością. [4]

Olejek ze słodkich migdałów na dobry sen

Wymieniając dobre olejki na sen, nie mogliśmy pominąć także olejku ze słodkich migdałów. On także doskonale relaksuje całe ciało, pomaga w problemach z zaśnięciem i wspomaga układ nerwowy.

Jedno z badań wykazało, że już zaledwie po 2 tygodniach stosowania może poprawiać jakość snu i eliminować bezsenność. [5]

Jak stosować olejek eteryczny ze słodkich migdałów?

Możesz dodać kilka kropli olejku do dyfuzora lub – jeśli nie posiadasz atomizera – skropić nimi chusteczkę.

Olejek rumiankowy na dobry sen

Olejek eteryczny na dobry sen z rumianku także przynosi bardzo satysfakcjonujące efekty. Świetnie odpręża organizm i wycisza umysł, dlatego będzie doskonałą pomocą dla osób, które walczą z gonitwą myśli przed spaniem. [6]

Jak stosować olejek rumiankowy do walki z bezsennością?

Rumianek znajdziesz w naszych dwóch olejkach do kąpieli: DEEP RELAX i DE-STRESS MIND. Oba świetnie wspomagają relaksację i zmniejszają stres.

Jeśli nie możesz pozwolić sobie na relaks w wannie, to świetnym rozwiązaniem będzie odstresowujący olejek pod prysznic. Kilka minut pod wodą z tą mieszanką olejków eterycznych wystarczy, by błyskawicznie ukoić nerwy.

Olejek eteryczny z pomarańczy na dobry sen

Wśród badań można także odnaleźć pozytywne oceny nt. olejku z pomarańczy na bezsenność. Terapia tym olejkiem eterycznym znacząco może poprawić jakość snu, co potwierdzają badania na mamach w okresie poporodowym oraz dzieciach z białaczką limfatyczną.

W tak newralgicznych i niewątpliwie trudnych momentach życia warto sięgać po naturalne sposoby, które nie zaburzą działania leków, a skutecznie wspomogą organizm.

Jak stosować olejek z pomarańczy na dobry sen?

Olejek z pomarańczy znajdziesz w naszym relaksujących olejkach LIGHT RELAX i DE-STRESS MIND. Dzięki nim zwykła kąpiel zmieni się w relaksujący odpoczynek, który pozytywnie wpłynie na Twoją bezsenność. [7]

Jak stosować olejki eteryczne na sen?

Aromaterapia nie ogranicza się wyłącznie do znanej metody inhalacji. Terapia olejkami eterycznymi może obejmować także:

  • masaże,
  • kąpiele z olejkami eterycznymi.


Niektóre badania naukowe wskazują na to, że masaż z dodatkiem olejków eterycznych wpływa na jakość snu lepiej niż inhalacja. W przypadku inhalacji olejek eteryczny jest wchłaniany przez organizm niemal natychmiast, jednak jego działania jest krótszy (około 2 godziny). Takie wyniki sugerowałyby, że w przypadku chęci najlepszego oddziaływania na sen, olejki eteryczne musiałyby być wydzielane przez cały czas trwania fazy snu.

Masaż z użyciem olejków eterycznych działa bardziej długofalowo. Potrzeba około 9 godzin do pełnego wchłonięcia i uwolnienia odpowiednich substancji od czasu wykonania masażu. Warto jednak pamiętać o tym, że masaż aromaterapeutyczny powinien być wykonywany przez nie mniej niż 4 tygodnie z częstotliwością nie większą niż 12 razy (maksymalnie 3 razy w tygodniu).

Ciekawostka: Olejek lawendowy jest wykrywany przez organizm w ciągu 5 minut od inhalacji, a jego szczytowa ilość wykrywana jest po około 18 minutach. [8]

Aromaterapia na sen i nie tylko!

Regularne stosowanie olejków eterycznych nie tylko poprawia jakość snu. Aromaterapia ma także znaczący wpływ na:

  • poprawę samopoczucia,
  • zmniejsza stany lękowe,
  • odprężenie
  • czy zmniejszenie stanów depresyjnych.


Pozornie prosty olejek eteryczny na lepszy sen może Ci także pomóc zmniejszyć niepokój związany z codziennymi obowiązkami.

Mieszanki olejków eterycznych na dobry sen

W AromaTherapyAssociates tworzymy mieszanki, których właściwości relaksujące są zintensyfikowane poprzez połączenie odpowiednich składników. Rumianek połączony z pomarańczą i rozmarynem intensyfikuje doznania zapachowe i jeszcze lepiej wpływa na poprawienie jakości snu.

Znajdziesz u nas specjalne olejki na dobry sen, które możesz wykorzystać do masażu, kąpieli w wannie czy do domowej inhalacji z użyciem atomizera.

Pozostałe porady wellness