Szczotkowanie ciała na sucho – jak robić to dobrze?

Szczotkowanie ciała na sucho to wiekowy rytuał pielęgnacyjny, którego efekty pokochały współczesne kobiety. Magia wygładzenia i błyskawicznego złuszczenia zachwyca od pierwszego użycia. Jeśli jeszcze nie próbowałaś szczotkowania ciała, to najwyższy czas, żeby to zmienić. W naszym artykule podpowiadamy, jak poprawnie wykonać masaż szczotką i kto powinien, a kto nie, wdrożyć taką metodę do swojej codziennej pielęgnacji.

Co znajdziesz w artykule?

Skąd się wzięła moda na regularne szczotkowanie ciała na sucho?

Ciężko określić dokładne pochodzenie tego rytuału pielęgnacyjnego, gdyż szczotkowanie ciała było znane w wielu miejscach na świecie. Starożytni Grecy używali strigili (skrobaki w kształcie łyżki) do usuwania potu i pobudzania krążenia. Czirokezi regularnie złuszczali martwy naskórek z pomocą kolby kukurydzy, której używali do mycia ciała. A na Dalekim Wschodzie rozwijała się ajurwedejska praktyka Garshana. To właśnie ona ma najwięcej wspólnego ze znanym dzisiaj rytuałem szczotkowania ciała.

Garshana oznacza pocieranie lub tarcie. Praktyka miała wspierać usuwanie ana, czyli odpadów z ciała. W medycynie ajurwedyrskiej ana utożsamiane jest z takimi objawami jak: ospałość, przemęczenie, zaparcia, bóle głowy czy osłabiony układ odpornościowy. Jeśli więc odczuwasz takie dolegliwości, to być może regularne szczotkowanie okaże się lepsze niż niejedna tabletka!

Efekty szczotkowania ciała na sucho

Wspomniane właściwości masażu ciała szczotką są miłym efektem ubocznym zabiegu, który ma naprawdę wiele korzyści zdrowotnych. Szczotkowanie usuwa martwy naskórek i stymuluje zdrowe komórki do odnowy, co wiąże się z wieloma benefitami urodowymi.

Efekty szczotkowania ciała na sucho obejmują m.in.:

 • przyspieszony proces redukcji cellulitu,
 • zapobieganie wrastaniu włosów,
 • wyrównany koloryt skóry,
 • poprawę jędrności skóry,
 • stymulowanie przepływu krwi i limfy w celu usunięcia toksyn.

Jak widzisz, jest on doskonałym połączeniem masażu i peelingu, którego korzyści są bardzo obiecujące.

Wskazania do masażu ciała szczotką na sucho

Szczotkowanie ciała na sucho szczególnie dobrze sprawdza się przy takich problemach jak:

 • osłabione krążenie krwi,
 • cellulit,
 • wrastające włoski,
 • słaba jędrność skóry,
 • nierówny koloryt.

Szczotkowanie ciała na sucho - przeciwskazania

Choć szczotkowanie ciała na sucho niesie ze sobą szereg korzyści, to niektóre dolegliwości – zarówno permanentne, jak i tymczasowe – mogą być przeciwskazaniem do zabiegu.

Jakie przeciwskazania ma masaż szczotką na sucho?

 • świeże blizny,
 • zmiany skórne,
 • stany zapalne,
 • trądzik,
 • otwarte rany,
 • żylaki,
 • niektóre choroby skóry: atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca.

Jak wybrać szczotkę do szczotkowania ciała na sucho?

Zanim rozpoczniesz swoją przygodę z masażem, musisz dowiedzieć się, jaką szczotkę do masażu na sucho najlepiej wybrać. Moda na taką pielęgnację spowodowała wysyp produktów, które nie do końca są dobrym rozwiązaniem, a czasem nawet nie do końca zdrowym.

Najlepszym wyborem są szczotki z naturalnego włosia. Dobrym pomysłem będzie np. włosie szczotki dzika włókna kokosowego, agawy, akacji czy kaktusa. Zwróć również uwagę na to, by pozostałe części także były wykonane z naturalnych materiałów. Plastikowym obudowom mówimy zdecydowane nie!

Zasada w szczotkowaniu ciała jest dość prosta: im twardsza szczotka, tym intensywniejszy masaż.

Dobra szczotka do masażu ciała na sucho od Aromatherapy Associates

W Aromatherapy Associates od wielu lat komunikujemy o tym, że warto szczotkować skórę na sucho. Sami dobrze znamy i doceniamy korzyści takiego masażu, dlatego w naszym asortymencie nie mogło zabraknąć odpowiedniej szczotki.

„Szczotkowanie ciała może pomóc Ci też w uspokojeniu i skupieniu swoich myśli – mówi Global, Christina Salcedas, dyrektorka ds. edukacji wellbeing w Aromatherapy Associates. – Zwykle cały rytuał zajmuje mi 2 minuty. Wykonuję 5 ruchów w jednym miejscu lub do momentu, kiedy zobaczę jakiś ‘rumień’, czyli zaczerwienienie spowodowane zwiększonym przepływem krwi. Stosuję tę specjalną technikę codziennie przed kąpielą lub prysznicem”.

Revive Body Brush to naprawdę dobra szczotka do masażu ciała na sucho. Jej okrągłe włosie wykonane jest z włókien pozyskanych z kaktusa agawy, a obudowa z drewna pochodzącego ze zrównoważonych źródeł. Celem ułatwienia szczotkowania ciała zastosowaliśmy również materiałowy uchwyt, dzięki któremu bez problemu wykonasz okrężne ruchy, które najlepiej pobudzają prawidłowe krążenie krwi i limfy.

Jak poprawnie szczotkować ciało krok po kroku?

Jeśli chcesz osiągnąć dobre efekty szczotkowania, to musisz poznać prawidłową technikę masażu! Pora na krótki poradnik krok po kroku pt.: Jak szczotkować ciało na sucho.

Zasady prawidłowego szczotkowania ciała na sucho:

 1. Masaż szczotką wykonuj na suchej skórze.
 2. Wykonuj okrężne ruchy zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
 3. Kieruj się zgodnie z przepływem krwi (w kierunku serca).
 4. Najlepiej wykonuj masaż ciała pod prysznicem.
 5. Omijaj miejsca na skórze, w których występują jakiekolwiek zmiany chorobowe lub nadmierne przesuszenie.

Krok pierwszy – szczotkowanie skóry na sucho

Zaczynaj od palców stóp. Delikatnie szczotkuj całą nogę z przodu i z tyłu krótkimi unoszącymi ruchami w górę, a następnie przejdź do drugiej nogi.

Krok drugi – szczotkowanie skóry na sucho

Kontynuuj szczotkowanie wokół tułowia w górę w kierunku serca. Ostrożnie poruszaj się wokół wrażliwych miejsc, skupiając się na brzuchu i talii, aby pobudzić krążenie wokół tych obszarów.

Krok trzeci – szczotkowanie skóry na sucho

Przesuń szczotką wzdłuż i wokół każdego ramienia, ponownie w kierunku serca. Zakończ na ramionach.

Krok czwarty – szczotkowanie skóry na sucho

Wejdź pod prysznic i użyj naszego detoksykującego olejku do kąpieli pod prysznic lub żelu Revive. Na zakończenie wmasowuj olejek do ciała Revive, aby intensywnie odżywić skórę lub żel do ciała Revive, który ma lżejszą formułę

Twój układ limfatyczny to sieć tkanek i organów, które pomagają ciału pozbyć się toksyn i innych niepożądanych substancji. Dlatego używaj naszej szczotki Revive Body Brush codziennie, aby stymulować ten naturalny proces. Szybko zobaczysz, że Twoja skóra odzyskuje piękny wygląd.

Jak często szczotkować ciało na sucho?

Masaż szczotką na sucho możemy wykonywać codziennie. Regularne złuszczanie martwego naskórka będzie wiązać się z satysfakcjonującymi efektami zdrowotnymi i urodowymi.

Kiedy najlepiej wykonywać szczotkowanie ciała na sucho?

Szczotkowanie skóry najlepiej wykonywać z rana przed prysznicem. Wpłynie ono pozytywnie na pobudzenie krążenia po nocy i zadba o kondycję skóry przed rozpoczęciem dnia.

Pozostałe porady wellness