Kąpiele aromaterapeutyczne – jakie olejki eteryczne wybrać?

Od tysięcy lat kąpiele aromaterapeutyczne są uświęconym rytuałem. Ich prozdrowotne właściwości były znane m.in. starożytnym Rzymianom czy wyższym sferom historii nowożytnej. Niezależnie od tego, czy chcesz odpocząć od stresu dnia codziennego, czy liczysz na konkretne działanie lecznicze, kąpiel aromaterapeutyczna jest czymś, co może Ci pomóc w tym zadaniu. Kluczem do jej sukcesu jest jednak odpowiednie przygotowanie. Dowiedz się, jak ją przygotować i jakie olejki eteryczne do kąpieli wybrać, by w pełni korzystać z jej uroków.

Co znajdziesz w artykule?

Kąpiele aromaterapeutyczne – jak przygotować?

Zanim zanurzysz się w wannie wypełnionej cudownym zapachem, musisz poznać parę zasad. Często osoby początkujące myślą, że wystarczy dodać parę kropli olejku eterycznego do wanny, by przyrządzić kąpiel aromaterapeutyczna. Jeśli Twój pomysł wyglądał podobnie, to dobrze, że jesteś na naszej stronie!

Krok 1: Rozprowadź olejek eteryczny na olejku bazowym

Czysty olejek eteryczny należy najpierw rozprowadzić na olejku bazowym. Dobrym olejkiem bazowym może być:

  • oliwka,
  • olej ze słodkich migdałów,
  • olej kokosowy,
  • olej jojoba,
  • olej macadamia
  • czy inny olej roślinny.

Krok 2: Połącz mieszaninę olejków eterycznych z solą

Następnie należy świeżą mieszankę połączyć z solami do kąpieli i dopiero wlać gorącej wody (temperatura 38-40⁰C). Zbyt wysoka temperatura wody może zwiększać ryzyko podrażnienia skóry i osłabiać działanie aromaterapii.

Konieczne jest także użycie odpowiedniej soli. Wśród najpopularniejszych wyborów, które poprawiają działanie aromaterapeutycznych kąpieli są:

  • sól himalajska – zawiera aż 84 różne minerały i elektrolity. Skutecznie zmniejsza napięcie mięśni, obniża ciśnienie, a nawet pomaga leczyć trądzik. Ma działanie łagodzące, dlatego sprawdzi się w przypadku skóry wrażliwej.
  • sól z Morza Martwego – prawdziwe bogactwo minerałów. Świetnie sprawdza się w przeróżnych problemach skórnych, dlatego polecana jest dla osób z egzemą czy skórą atopową.
  • sól z Morza Śródziemnego – bogata w brom, magnez i fosfor. Doskonale łagodzi bóle mięśniowe, pobudza krążenie i niweluje objawy zmęczenia.

Krok 3: Ciesz się relaksującą kąpielą z użyciem olejków eterycznych

Jeśli pierwsze dwa kroki są już za Tobą, to teraz możesz cieszyć się z relaksującej funkcji kąpieli aromaterapeutycznej. Pamiętaj, że nie powinna ona trwać więcej niż 30 minut!

Olejki, które pływają na powierzchni wody, staraj się wmasować w skórę, by wzmocnić efekt kąpieli.

Szybkie kąpiele aromaterapeutyczne – druga metoda dla zapracowanych

Powyższa metoda aromaterapii jest dość czasochłonna, dlatego mamy dla Ciebie drugi sposób, który jest bardzo prosty. Wystarczy, że ustawisz w łazience atomizer z odpowiednim olejkiem eterycznym. Zamiast dodawać olejki eteryczne do kąpieli, możesz przygotować kąpiel według swoich upodobań i dostarczyć lecznicze bodźce zapachowe z zewnątrz.

Jakie błędy można popełnić przy kąpielach aromaterapeutycznych?

W Internecie można znaleźć mnóstwo mitów dotyczących aromaterapii, wśród nich można wymienić:

  • dodawanie olejków eterycznych bezpośrednio do kąpieli – w wielu artykułach można przeczytać o tym, że olejki eteryczne należy dodać bezpośrednio do gorącej wody. Nie jest to prawda. Olejki należy rozpuścić z olejem bazowym.
  • wchodzenie do kąpieli aromaterapeutycznej bez uprzedniego umycia ciała – umyte ciało jest podstawą dobrej kąpieli aromaterapeutycznej. Wyobraź sobie tylko siedzenie w wannie, w której wraz z olejkami rozpuszczają się wszystkie brudy, które Twoje ciało nagromadziło w ciągu dnia. Wizja niezbyt optymistyczna, dlatego koniecznie umyj się przed chwilą relaksu w wannie.
  • dodawanie środków pieniących lub olejków zapachowych – środki pieniące i olejki zapachowe mogą wpływać pozytywnie na powierzchowne aspekty, ale mogą umniejszać właściwościom leczniczym olejku eterycznego.
  • używanie dużej ilości olejku eterycznego – wystarczą 2-3 krople olejku, by sporządzić skuteczną kąpiel. Dodawanie większej ilości preparatu nie ma sensu, a nawet może podrażniać skórę.
Kąpiele aromaterapeutyczne jakie olejki eteryczne do kąpieli wybrać

Jakie olejki eteryczne do kąpieli aromaterapeutycznej wybrać?

Na świecie wytwarza się około 2000 olejków eterycznych z różnych roślin. Wybór jednego z niech do aromaterapeutycznej kąpieli nie jest prosty, lecz najczęściej do takich zabiegów używane są:

  • olejek rozmarynowy – redukuje stres, pozytywnie wpływa na nastrój i poprawia pamięć.
  • olejek pomarańczowy – ułatwia zasypianie, odpręża, łagodzi skurcze mięśni i działa antydepresyjnie.
  • olejek lawendowy – działanie uspokajające, przeciwzapalne i przeciwbólowe.
  • olejek z drzewa herbacianego – silne działanie antybakteryjne i przeciwzapalne.
  • olejek rumiankowy – doskonały olejek eteryczny na dolegliwości skórne, wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne.
  • olejek majerankowy – działa relaksacyjne, antydepresyjne, przeciwskurczowe i tonizujące.
  • olejek z róży – wzmacnia naczynia krwionośne, redukuje zaczerwienienia i działa przeciwzapalnie.
  • olejek z eukaliptusa – świetny w inhalacji dróg oddechowych, działanie wykrztuśne i przeciwzapalne.
  • geranium – działanie antywirusowe, łagodzące ból.

Gotowe mieszanki olejków eterycznych do kąpieli aromaterapeutycznej

W AromaTherapyAssociates mamy świadomość tego, że łączenie olejków eterycznych może intensyfikować efekty kąpieli. Z tego względu nasza oferta zawiera różne mieszanki olejków eterycznych przeznaczonych do kąpieli aromaterapeutycznych.

Znajdziesz wśród nich takie, które wspomogą relaks w wannie, jak i te, które pomogą Ci poprawić samopoczucie i pobudzą do działania. Dzięki nim możesz poznać całe spektrum możliwości aromaterapii bez konieczności studiowania książek przez wiele godzin.

Ich sporym atutem jest także to, że możesz ich użyć zarówno do wanny, jak i pod prysznic. Nie wymagają rozcieńczania na olejku bazowym, co znacząco skraca czas przygotowania kąpieli.

Kąpiele aromatyczne a kąpiele aromaterapeutycznej

Kąpiele aromatyczne i kąpiele aromaterapeutyczne są często mylone ze względu na podobieństwo nazw i użycie olejków eterycznych. Jednak te dwa rodzaje kąpieli różnią się podstawowym celem i sposobem użycia.

Kąpiele aromatyczne

Kąpiele aromatyczne to takie, które wykorzystują olejki eteryczne głównie ze względu na ich przyjemne zapachy. Celem takiej kąpieli jest stworzenie przyjemnej atmosfery, która pomaga w relaksacji i poprawie nastroju. Kąpiele aromatyczne mogą być częścią codziennej higieny i mogą być stosowane tak często, jak to tylko możliwe.

Olejki eteryczne używane w kąpielach aromatycznych są wybierane ze względu na ich zapach. Mogą to być na przykład olejki z kwiatów, cytrusów czy drzew. Ważne jest pamiętanie, że te olejki, choć mają przyjemny zapach, wymagają rozwagi w użyciu, aby uniknąć podrażnienia skóry.

Kąpiele aromaterapeutyczne

Kąpiele aromaterapeutyczne, z drugiej strony, wykorzystują specyficzne olejki eteryczne ze względu na ich terapeutyczne właściwości, nie tylko zapach. Celem takiej kąpieli jest wykorzystanie tych właściwości do poprawy zdrowia i samopoczucia.

Przykładowo, lawenda jest znana ze swoich właściwości relaksujących i może być używana w kąpieli aromaterapeutycznej do łagodzenia napięcia mięśniowego. Olejek z drzewa herbacianego ma silne właściwości antybakteryjne i może być stosowany w kąpielach aromaterapeutycznych do leczenia problemów skórnych.

Kąpiele aromaterapeutyczne są zwykle stosowane 2-3 razy w tygodniu i są traktowane jako osobne zabiegi, a nie jako część codziennej higieny. Wymagają one starannego doboru olejków, z uwzględnieniem ich właściwości terapeutycznych i potencjalnych interakcji.